Çocuk ve Ergende Fobiler

Belirtileri nedir?  Nasıl ilerler?

Fobi bir çocuğun kaygısı normalde tehlikeli olmayan belirli bir nesneye ya da duruma yöneltildiğinde tanımlanır.  Genelde çocuk bu korku duyulan nesne ya da duruma neden bu korkuyu geliştirdiğini tam olarak bilemez ve bunu bilincinin dışında bir yerde ayrılık, değişim, zarar görme ya da ölümle bağdaştırdığını var sayarız.  Fobilerde bu şekilde daha temelde yatan bir kaygı görünürde daha az tehlikeli olan bir nesne ya da duruma yönlendirildiğinde temeldeki kaygıyı azaltmaz ancak durağanlaştırabilir.  Eğer durağanlaştırmaz ve kaygının farklı durum ve nesnelere de fobi geliştirilmesine giderse temelde yatan kaygıyla çalışmak gerekir.

Duygusal açıdan fobilerde, korkulan durum ya da nesneye ilişkin düşünce ve karşılaşmalarda aşırı bir korku belirir.  Yaşantı kaygıdan paniğe dönüşebilir.  Güven verme ve sakinleştirme yardımcı olmaz.  Fobik durum ya da nesne görünürde olmadığında dahi fazlasıyla tedirgin ve huzursuz olunabilir. Düşüncelerinde çocuk bu korkulan durumdan bunu düşünmeyerek kaçınmaya çalışabilir.  Yaşına uygun ve doğasına uygun girişimci, rekabetçi duruşu daha bağımlı ve temkinli olmaya yönelebilir.  Somatik belirtiler açısından çocuktan çocuğa değişkenlik gösterse de korkulan durumu düşündüğünde göğüste sıkıntı, karın ağrısı, hızlı kalp atışı, iştahsızlık, sıklıkla tuvalete gitme, mide bulantısı ve kusma görülebilir.

Uzman Psikolojik Danışman Okan Bal, Pedagog, Aile Danışmanı ve Öğrenci Koçu Olarak Gaziantep Pedagog Çocuk Ergen Aile Psikolojisi Kliniğinde Hizmet Vermektedir. Başlıca Hizmet Alanları, Aile Danışmanlığı, Evlilik Terapisi, Anne Baba Danışmanlığı, Öğrenci Koçluğu, Çocuk Terapisi, Çocuk Pedagog, Ergenlik Danışanlığı, Ebeveyn Danışmanlığı, Bireysel Terapi Desteği, Zeka Testleri, Çocuk Gelişim Testleri Konularında Destek Verilmektedir. Başta Gaziantep, Şehitkamil, Şahinbey Olmak Üzere Çevre İller Olan Adıyaman, Kahramanmaraş Şanlıurfa, Kilis, Nizip, Besni gibi yaşam alanlarından destek almak için randevu oluşturabilir destek alabilirsiniz.