Zor Çocuğun Anne Babası Olmak

Sadece birkaç problemli özelliğe sahip çocukların ebeveynleri genelde kendilerini bir parça ne yapacağını bilemez hissederler. Çoğunlukla baş edebilmelerine rağmen başarılı olduklarını düşünmezler. Daha zor çocukların ebeveynlerinin aklı daha da karışıktır ve kendilerini suçlu, öfkeli ve yetersiz hissederler. Çok zor ya da “annenin canına okuyan” başa çıkması imkansız çocukların ebeveynleri bunlara ek olarak genelde tükenmiş, bunalımda ve sürekli bir mücadele içindedirler ve evliliklerinde de sorunlar yaşarlar.

Bu çocuğun varlığıyla yaşamınız nasıl değişti? Duygularınız?

Çocuk ne kadar zor olursa, kendinizi bir kısırdöngüye ve dalga etkisine yakalanmış bulma olasılığınız da o kadar fazladır. Çocuğunuzun davranışları hem evin içinde hem de dışındaki hayatınızı etkiler.
Ne sıklıkla kendinizi bir ebeveyn olarak suçlu ya da yetersiz görüyorsunuz? Çocuğunuz sizi ne sıklıkla utandırıyor? Eğer zor bir çocuğa sahipseniz kendinizi ne kadar sık yalnız hissediyorsunuz?

Yalnız olmadığınızı hatırlayın. Sadece ABD’de milyonlarca zor çocuk var. Onların ebeveynleri de sizin gibi hissediyor. Onlar da hem çocukları hem de kendileri için ne yapabileceklerini bilme ihtiyacı içindeler. Zor bir çocuğa birey olduğu için saygı duyulmalıdır. Ayrıca ebeveynler olarak evinizdeki değerleri ve standartları da siz belirlersiniz.Tekrar belirtmeliyim ki çocuğunuzun mizacı sizin suçunuz değildir. Bilgi ve anlayışla çocuğunuz ve onu davranışları üzerinde uzman olacak, bu uzmanlıkla da bir lider ve ebeveyn olarak rolünüzü sağlamlaştırabileceksiniz. Bu çocuğunuza kendi potansiyellerinin farkına varmak için gerçek bir fırsat verecektir. Ne kadar fazla sayıda ilginç, hoş ve yaratıcı çocuk, genç ve yetişkinin de bir zamanlar zor olduğunu bilseniz şaşardınız.

Stanley Turecki-Zor Çocuk kitabından

Uzman Psikolojik Danışman Okan Bal, Pedagog, Aile Danışmanı ve Öğrenci Koçu Olarak Gaziantep Pedagog Çocuk Ergen Aile Psikolojisi Kliniğinde Hizmet Vermektedir. Başlıca Hizmet Alanları, Aile Danışmanlığı, Evlilik Terapisi, Anne Baba Danışmanlığı, Öğrenci Koçluğu, Çocuk Terapisi, Çocuk Pedagog, Ergenlik Danışanlığı, Ebeveyn Danışmanlığı, Bireysel Terapi Desteği, Zeka Testleri, Çocuk Gelişim Testleri Konularında Destek Verilmektedir. Başta Gaziantep, Şehitkamil, Şahinbey Olmak Üzere Çevre İller Olan Adıyaman, Kahramanmaraş Şanlıurfa, Kilis, Nizip, Besni gibi yaşam alanlarından destek almak için randevu oluşturabilir destek alabilirsiniz.