Çocuğunuzla Anlaşamıyor musunuz?

Aileler üstün yetenekli çocuklar hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları için çeşitli sorunlar yaşamaktadırlar. Tek bildikleri çocuklarının “farklı” olduğudur. İlk yıllarda aileye keyif veren bu farklılık, zamanla sorun olabilmektedir.

Farklılığın bedeli

Bazı aileler, bu sıra dışı çocuklar karşısında yaşadıkları yetersizlik duygusuyla, onları sıradanlığa zorlanmakta, bazıları ise onlardan gücünün üstünde beklentiye girerek başka sorunlara sebep olabilmektedirler.

Ne yapmalı?

Çocuğun üstün olduğu alanlar, profesyonel bir yardım alınarak tespit edilmeli ve gelişiminin önü açılmalıdır.

* Farklılığı kabul edilerek saygı duyulmalı, yaparak-yaşayarak öğrenmesine ve harekete dayalı beceriler geliştirmesine yardımcı olunmalıdır.

* Bir mentör veya usta öğretici eşliğinde çalışmalar yapması sağlanmalıdır.

* Kendisini ve çevresini tanıyarak sağlıklı iletişim kurmasına yardımcı olunmalıdır.

* Diğer üstün yetenekli çocuklar ve aileleriyle işbirliği yapılmalıdır.

* Okul aktivitelerine katılması sağlanarak sosyalleşmesinin önü açılmalıdır.

* Soruları cevapsız bırakılmamalı, tepkilerine duyarsız kalınmamalıdır.

* İyi bir gözlemci ve dinleyici olunmalıdır.

Anne-babaya öneriler!

* Ne kadar farklı olursa olsun onun bir çocuk olduğunu göz ardı etmeyin.

* Çocuğunuzun, sevgiye olduğu kadar denetlenmeye, ilgiye olduğu kadar disipline, bağımsızlığı ölçüsünde sorumluluk almaya ve olduğu gibi kabul edilmeye ihtiyacı olduğunu unutmayın.

* Anne-baba olarak çocuğun yetişmesinde rolünüze uygun sorumluluk alın, birbirinizle uyumlu ve davranışlarınızda tutarlı olun.

* Çocukluğunu yaşamasına engel olacak sınırlar koymaktan ve aşırı beklentiye girmekten kaçının.

* Zihinsel gelişimi kadar duygusal ve fiziksel gelişimine de önem verin.

Unutmayın! Her çocuğun en önemli ihtiyacı ‘huzurlu bir aile’ yuvasıdır.

Uzman Psikolojik Danışman Okan Bal, Pedagog, Aile Danışmanı ve Öğrenci Koçu Olarak Gaziantep Pedagog Çocuk Ergen Aile Psikolojisi Kliniğinde Hizmet Vermektedir. Başlıca Hizmet Alanları, Aile Danışmanlığı, Evlilik Terapisi, Anne Baba Danışmanlığı, Öğrenci Koçluğu, Çocuk Terapisi, Çocuk Pedagog, Ergenlik Danışanlığı, Ebeveyn Danışmanlığı, Bireysel Terapi Desteği, Zeka Testleri, Çocuk Gelişim Testleri Konularında Destek Verilmektedir. Başta Gaziantep, Şehitkamil, Şahinbey Olmak Üzere Çevre İller Olan Adıyaman, Kahramanmaraş Şanlıurfa, Kilis, Nizip, Besni gibi yaşam alanlarından destek almak için randevu oluşturabilir destek alabilirsiniz.