Matematiği Küçük Yaşlarda Sevdirin

Matematik küçük yaşlardan itibaren edinilmesi gereken bir beceridir. Çünkü çocuklar ilerleyen zamanlarda hep bu derse maruz kalacak, belki en çok sıkıntıyı bu derste çekecek. Ama küçük yaşlardan itibaren matematik konusunda çocuğa destek verilirse, çocuk sadece matematikte değil, diğer derslerde de başarıyı yakalayacaktır.

Çocuğa matematik becerisini erken yaşlarda kazandırabilmek için evde yapabilecekleriniz:

*Merdiven çıkarken, sallanırken, bir yere top atarken gibi çocuğunuzla yaptığınız günlük aktivitelerinizde bu şeyleri sayarak yapmayı ihmal etmeyin. Çocuklarınız sayılarla ne kadar erken tanışırsa o kadar yararını görür.

*Mutfakta bir şey yaparken size yardım etmesine fırsat vermeniz de matematik konusunda katkı sağlar. Özellikle ölçme tartma gibi minik işler matematik eğitimi konusunda önemli adımlar olacaktır.

*Dışarıda ya da televizyonda gördüğünüz basit şekilleri onlara tanıtmanız da matematik gelişimine katkıda bulunacaktır.

*Problem çözme özellikle okul öncesi dönemde matematik becerisi konusunda oldukça önemlidir. Çocuğunuzun seviyesine uygun problem durumları yaratarak, onların çözmesini sağlayabilirsiniz.

*Gün içerisinde gördükleriniz arasında bir karşılaştırma yapabilirsiniz. Hangisi daha uzun, hangisi daha büyük, hangisi daha ağır gibi karşılaştırma isteyen sorular da çocuğunuzun matematik becerisine katkıda bulunacaktır.

*Şekil eşleştirme gibi eğitsel oyunlar da matematik gelişimi için önemlidir.

*Çocuğunuzun sofrayı hazırlamasına fırsat verin. Her kişi için bir tabak konulması, her tabak için bir çatal, bıçak, kaşık, bardak konulması çocuklar için çok zevkli bir aktivitedir. Hem de matematik eğitimine dair güzel bir etkinlik olur.

Uzman Psikolojik Danışman Okan Bal, Pedagog, Aile Danışmanı ve Öğrenci Koçu Olarak Gaziantep Pedagog Çocuk Ergen Aile Psikolojisi Kliniğinde Hizmet Vermektedir. Başlıca Hizmet Alanları, Aile Danışmanlığı, Evlilik Terapisi, Anne Baba Danışmanlığı, Öğrenci Koçluğu, Çocuk Terapisi, Çocuk Pedagog, Ergenlik Danışanlığı, Ebeveyn Danışmanlığı, Bireysel Terapi Desteği, Zeka Testleri, Çocuk Gelişim Testleri Konularında Destek Verilmektedir. Başta Gaziantep, Şehitkamil, Şahinbey Olmak Üzere Çevre İller Olan Adıyaman, Kahramanmaraş Şanlıurfa, Kilis, Nizip, Besni gibi yaşam alanlarından destek almak için randevu oluşturabilir destek alabilirsiniz.