Çocuklarda Davranış Bozukluğu Nedir?

Çocuklarda davranış bozukluğu çoğu zaman ebeveynlerin hatalı tutumları ile birlikte pekişe bilen bir rahatsızlıktır. Ebeveynlerin aşırı kontrolcü, sert davranışların yoğunlukta olduğu, aşırı otoriter davranışların sonucunda ortaya çıkabilecek bir problem olmasının yanı sıra aşırı verici ailelerde de görebildiğimiz bir rahatsızlıktır.

Çocuk gerçekten içinde bulunduğu  depresif sürecin bir yansıması olarak bu davranış problemlerini ortaya koymaktadır. Yada sınırını koymamış olan ebeveynlerine karşı onları test edebileceğine dair zorlayıcı davranışlar içerisindedir.

Bu noktada bakılması gereken unsur; çocuğun bu davranışları sadece aile içerisinde mi sergiliyor olduğu yoksa okul gibi daha genel hayatın diğer alanlarında da bu davranışları gerçekleştirip gerçekleştirmediğidir.

Genelde davranış bozukluğunun var olduğuna dair görmeye çalıştığımız ip uçları şunlardır; çocuğun argo veya küfürlü konuşmalara çok fazla yer veriyor olması, alkol ve madde kullanıyor olması, kendisine veya çevresindekilere zarar verici davranışlarda bulunması, ebeveynlerine karşı şiddet içerikli davranışlarda bulunup bulunmadığı, hayvanlara zarar verici davranışların olması, başkalarının eşyalarına zarar vermesi bir yana izinsiz alıp kullanmaya çalışması, okuldan veya evden kaçma davranışlarının gerçekleştirilmesi bunlar bir araya geldiğinde davranış bozukluğu probleminin varlığından söz edilebilir.

Uzman Psikolojik Danışman Okan Bal, Pedagog, Aile Danışmanı ve Öğrenci Koçu Olarak Gaziantep Pedagog Çocuk Ergen Aile Psikolojisi Kliniğinde Hizmet Vermektedir. Başlıca Hizmet Alanları, Aile Danışmanlığı, Evlilik Terapisi, Anne Baba Danışmanlığı, Öğrenci Koçluğu, Çocuk Terapisi, Çocuk Pedagog, Ergenlik Danışanlığı, Ebeveyn Danışmanlığı, Bireysel Terapi Desteği, Zeka Testleri, Çocuk Gelişim Testleri Konularında Destek Verilmektedir. Başta Gaziantep, Şehitkamil, Şahinbey Olmak Üzere Çevre İller Olan Adıyaman, Kahramanmaraş Şanlıurfa, Kilis, Nizip, Besni gibi yaşam alanlarından destek almak için randevu oluşturabilir destek alabilirsiniz.