Çocuklarda Disleksi Belirtileri Nelerdir?

Disleksi, öğrenme güçlüğünün sözel olan türüdür. Çocuklarda olup olmadığını anlamak için baktığımız şeyler şunlardır; çocuğun sağını solunu karıştırma şekli, analog veya dijital saat okumaktaki problemleri, yazı yazarken ortaya çıkan pek çok hata göze çarpar.

Örneğin ayna etkisi dediğimiz; çocuğun tersten başlayarak yada harfleri tersten yazarak, veya sayıları ters çevirerek ayna etkisi ile yazmasıdır. Yazarken hece atlaması, harf atlaması veya satır atlaması veya aynı hataları okurken yapıyor olması bu süreç içerisinde tekrar harfleri yazarken pek çok harf karışıklığı yaşıyor olması ki özellikle göze çarpan harfler; B, D, M, N harflerinde dikkat çekicidir. Bunlar var ise çocukta disleksi yani öğrenme güçlüğü belirtileri vardır diyebiliriz.

Uzman Psikolojik Danışman Okan Bal, Pedagog, Aile Danışmanı ve Öğrenci Koçu Olarak Gaziantep Pedagog Çocuk Ergen Aile Psikolojisi Kliniğinde Hizmet Vermektedir. Başlıca Hizmet Alanları, Aile Danışmanlığı, Evlilik Terapisi, Anne Baba Danışmanlığı, Öğrenci Koçluğu, Çocuk Terapisi, Çocuk Pedagog, Ergenlik Danışanlığı, Ebeveyn Danışmanlığı, Bireysel Terapi Desteği, Zeka Testleri, Çocuk Gelişim Testleri Konularında Destek Verilmektedir. Başta Gaziantep, Şehitkamil, Şahinbey Olmak Üzere Çevre İller Olan Adıyaman, Kahramanmaraş Şanlıurfa, Kilis, Nizip, Besni gibi yaşam alanlarından destek almak için randevu oluşturabilir destek alabilirsiniz.