Otizm Erken Tanı Tarama Testi (M-CHAT), Otizm Tarama Testi

Otizm Erken Tanı Tarama Testi

M – CHAT Otizm TESTİ

Otizmde kesin tanının koyulabilmesi için çocuklara otizm testleri içerisinde en çok uygulananlardan biri olan Değiştirilmiş Erken Çocukluk Dönemi Otizm Tarama Ölçeği yani M – CHAT testi yapılmaktadır. M – CHAT testi 18 – 30 / 36 aylık çocuklar üzerinde otizmin belirtilerini tespit etmek için uygulanmaktadır. Toplam olarak 23 maddeden oluşan bu test, ortalama olarak 15 – 20 dakika sürmektedir. M – CHAT Testi ile çocukta otizm şüphesinin olup olmadığı belirlenmektedir. Bu test sonucunda otizm tanısı koyulan çocuklara bir an önce eğitime başlanmaktadır. Bu da erken teşhis ile otizm belirtilerinin azalmasını sağlamaktadır. Ölçekte yer alan 23 maddeden herhangi üçünde ya da 6 tane olan kritik maddesinin herhangi ikisinde başarısız olan çocukların tamamı otizm spektrum bozukluğu açısından risk altında olmaktadır.

M – Chat testinde sorulan sorulara çocuğun annesi ya da birincil bakıcısı cevap vermektedir. Testte sorulan 23 soruya da çocuğun genel durumu düşünülerek en doğru cevap verilmelidir. Belirli bir davranışı çok nadir yapıyor ise cevap hiç yapmıyormuş şeklinde yanıtlanmalıdır.

*Modified Checklist for Autism in Toddlers

Otizm Erken Tanı Tarama Testi

Kaynak:
1- Kara B, Mukaddes NM, Altınkaya I, et al. Using the modified checklist for autism in toddlers in a well-child clinic in Turkey: Adapting the screening method based on culture and setting. Autism 2014; 18: 331-338.
2- Robins DI, Fein D, Barton MI, et al. The modified check-list for autism in toddlers: an initial study investigating the early detection of autism and pervasive developmental disorders. Journal of Autism and Developmental Disorders 2001; 31: 131-144.

Pedagog Okan BAL

Randevu Almak İçin İster Whatsapp Üzerinden Mesaj Olarak İsterseniz Telefonla Ulaşabilirsiniz.

Seans Ücreti Öğrenme ve Seans Hakkında Bilgi Alabilirsiniz

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı pedagograndevuwhatsapp.png

 

 

Open chat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhabalar Pedagog Okan Bal;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Bize Yazın yada Arayın 0 534 363 98 96