Hafta Hafta Hamilelik · 14 Mayıs 2017

22. Hafta Gebelik Gelişimi

Bu dönemde karınınız tamamen belli olmaya başladı karınınız büyüdüğü gibi başka kısımlarda ayaklar da büyüme meydana gelebilir gevşek bağ dokuları nedeni ile ayaklarınız yarım numara kadar büyümüş olabilir. Özellikle gebelikdönemin de kadınların çok sevdiği ve vazgeçemediği topuklu ayakkabılardan vazgeçmek zorundadırlar bunun sebebi hem ayaklarınızın rahat etmesi hem de ayaklarınız da ödem oluşmasıdır gebelik döneminde sizi rahat ettirecek ayakkabılar kullanmalısınız.

Bu dönemde rahim göbeğin 5-6cm üstüne kadar büyümüş durumdadır kısa süren rahim kasılmaları olabilir. Gebelik hormonları sebebi ile dudağınızın üst bölgesi ve çene kısmınızda kıllanma meydana gelebilir diğer bölgelerde ise göbek bölgesin de sırt bölgesinde,göğüs bölgesinde tüyler artabilir.

Bu dönem de kalsiyum ve potasyum alımına özen göstermelisiniz bunlar kramplarınız içinde iyi olacaktır ayrıca krampları azaltmak için kısa kısa yürüyüş yapabilirsiniz ayrıca diş etlerinizde problem olabilir bu nedenle de hem bebek hem kendiniz için kalsiyum almalı gerekirse doktorunuz gerek duyarsa dışarıdan kalsiyum desteği alabilirsiniz. Uterus bu dönem de mideye yukarı doğru baskı yaparak iter buda midede yanma yada ekşime şikayetleri oluşturabilir. Artık bebeğin bütün organ gelişimi tamamlanmış olduğundan ikinci seviye ultrasonografi yapılabilir. 22 haftalık gebelikte kan miktarında bir artış gözlemlenir bunun sonucuna bağlı olarak kanın sıvılaşması ile birlikte fizyolojik anemi meydana gelir. Hormonların bu haftaya kadar yaşadığı değişmeler sonucunda eklemlerde gevşemeler oluşabilir bu da bel bölgenizde ağrılara neden olabilir.

22. haftada bebeğiniz

Artık bebek bu dönemde organ gelişimlerini tamamlamış ve bir insan görünümüne gelmiştir anne adayı bebeğin hareketlerini hissedebilir bebek de dışarıdan gelen sesleri duyabilir bu nedenle bebeğiniz ile sıkça konuşmalısınız sakin huzur verici müzikler dinletmelisiniz. Bu dönemde bebeğiniz tamamen büyümeye başlar ve kırmızı kan hücre sayısından artış gözlemlenir ve kafası vücuduna oranla daha da büyüktür,beyin gelişimi bu dönemde de hala devam etmektedir bunun sonucunda dokunmayı öğrenmeye başlayarak etrafını tanıma gayreti içine girer,göz kapaklarında ki oluşum tamamlanmış ve oynatmaya başlamıştır göz hareketleri ultrasonografide kolayca izlenebilir. 22.haftadan itibaren erkek bebeklerde sperm yapımı bu haftadan itibaren oluşmaya başlar.

Bebeğin vücudunda az seviyede yağ oluşması vardır bu ilerleyen haftalarda daha da fazlalaşacaktır. Biz yetişkin insanlar da olmayan kahverengi şekilde yağ hücrelerine sahiptir. Bu dönemde artık kız bebeklerin rahmi oluşumunu tamamlamış ve gelişim evresine geçiş yapmıştır. Erkek bebeklerde testisler karın içerisinden torbaya geçmeye başlamıştır.

22.haftada bebeğin kilosu 500gr civarlarına ulaşmış buda bebeğiniz artık yarım kiloya ulaşmış anlamına geliyor boy olarak ise 26-28cm uzunluğuna ulaşmış durumda bu haftanın bitiminden itibaren bebekte hızlı bir şekilde kilo artışı gözlemlenir yaklaşık bu kilo artışı 10 günde 100gr olarak gerçekleşir. Bebeğin ellerinin hareket ettirdiğini görebilir ve baş parmağını emdiğini bu dönemde görebiliriz.

Anne adaylarının geçtiğimiz haftalar da azalan yorgunlukları yine artabilir. Bebeğin hızlı ve süratli bir biçimde büyümesi anneden ihtiyacı olan vitamin ve minareleri anne düzenli ve gerektiği gibi beslenerek ve doktorunun tavsiyelerini yerine getirerek tekrar yerine koymalıdır. Bu dönemde bebeğin gereksinim ve ihtiyaçların da artış olması anne adayının hem beslenmesine hem diyetine hem de takviye olarak aldığı vitamin tabletlerine özen göstermesi gerekir.

Gebelikte 20. Haftanın sona ermesi ile bebeğin artan demir ihtiyacı sebebi ile anne adayında kansızlık sorununa yol açabilir ama endişelenmeyin küçük bir kan testi ile bu anlaşılabilir. Bu kansızlığın belirtileri de şunlardır; yorgunluk,çarpıntı,tırnak kırılmaları,saç dökülmeleri şeklindedir beslenmede kırmızı et bakliyat gıdaları,yeşil sebze yemeklerine yönelinmeli. Gebelerde 20.haftadan sonra demir takviyesi uygun görülebilir.

22. Hafta Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Artık kendini rahatça hamile hissedebilirsin çünkü 22 haftalık gebelikte anne karnı artık kendini belli eder. Gittikçe büyüyen karnın aslında henüz çok da büyük değil. Sana henüz fazla engel olmaz. Rahatça eğilebilir ve oturabilirsin. Yürümek çaba gerektirmez. Sabah bulantıları büyük olasılıkla geçmiştir ve kendini daha iyi hissediyorsundur. Artık hamile olmak çok keyiflidir!

Gebeliğin 5.ayına kadar progesteron hormonu seviyesi, östrojen seviyesinden biraz daha yüksektir. Bu ay östrojen ona yetişir. 21.ve 22.haftalarda ikisinin seviyesi hemen hemen aynı olur.

22.hafta her ne kadar erken dönem semptomlarının artık geride kaldığı bir dönem olsa da kendine özgü belirtileri olabilir. 22 haftalık gebelik şikayetleri içinden başına gelebilecek bazıları.

22 haftalık gebelikte kaç kilo alınmalı? sorusu da yine anne adaylarının en çok merak ettiği sorulardan biri: 22 hafta gebelik kilosu en başından itibaren yani toplamda 5 ila 6.5 kilo civarında olmalı.

Open chat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhabalar Pedagog Okan Bal;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Bize Yazın yada Arayın 0 534 363 98 96