Bebek ve Çocuklar Televizyondan Niçin Çok Etkilenirler

Bebeklik döneminden 5 yaşına kadar çocuklarınızın televizyon karşısında pür dikkat kesildiklerini ve neredeyse soluksuz olarak televizyon izlediklerini her anne baba gibi sizlerde tecrübe etmişsinizdir. Hatta anne ve baba çocuğun bu odaklanmasını kullanıp ona bir şeyler yedirmeye bile çalışmışlardır. Asıl sorun ağlayan, yemek yemeyen hatta huysuzluk yapan çocuğunuz nasıl oluyor da bir anda televizyonu karşısında sihirli bir değnek değmiş gibi sakinleşebiliyor.

Bebek ve Televizyon

Aslında çocuklarınız televizyonda izlediklerini çok sevdikleri için ya da çok ilgisini çektiği için sakinleşmez. Televizyonda özellikle klipler, reklamlar ve bazı çizgi filmler kısa sürede çok şey anlatmak istedikleri için çok hızlı bir şekilde bir çok detayı ışık, ses ve renk efekti ile sunarlar. Çocukların beyin gelişimi daha bu yaşlarda tam olarak tamamlanmadığı için beyinlerinde kısa süreli duraklamalar olur ve beyinleri gördüklerini anlamak için sadece buna odaklanırlar. Anne ve babaların aslında çocuklarının sakinleşsin diye izlettirdiği klip,reklam ve çizgi filmlerin aslında çok masum olmadığını ve çocukların beyin gelişimini olumlu yönde etkilemediğini bilmesi gerekir. Çocukların izlediği bu hızlı geçişli yayınlar beyin gelişimini olumsuz yönde etkiler. Daha ayrıntılı araştırmak isteyen anne ve babalar için buna pedagoji literatüründe “klip sendromu” adını verdiklerini hatırlatmak isteriz.

Uzman Psikolojik Danışman Okan Bal, Pedagog, Aile Danışmanı ve Öğrenci Koçu Olarak Gaziantep Pedagog Çocuk Ergen Aile Psikolojisi Kliniğinde Hizmet Vermektedir. Başlıca Hizmet Alanları, Aile Danışmanlığı, Evlilik Terapisi, Anne Baba Danışmanlığı, Öğrenci Koçluğu, Çocuk Terapisi, Çocuk Pedagog, Ergenlik Danışanlığı, Ebeveyn Danışmanlığı, Bireysel Terapi Desteği, Zeka Testleri, Çocuk Gelişim Testleri Konularında Destek Verilmektedir. Başta Gaziantep, Şehitkamil, Şahinbey Olmak Üzere Çevre İller Olan Adıyaman, Kahramanmaraş Şanlıurfa, Kilis, Nizip, Besni gibi yaşam alanlarından destek almak için randevu oluşturabilir destek alabilirsiniz.