Anne ve Babanın Psikolojik Durumu Çocuğu Etkiliyor

Anne ve babaların ruhsal durumunun direkt oalrak çocuğa yansıyor.

Bilimsel araştırmalara göre ebeveynlerin ruhsal durumları, çocuğunun notları ve okuldaki akademik performansını önemli ölçüde etkiler.

DEPRESYONDAKİ EBEVEYN ÇOCUĞA GÜVEN VERMEZ

Çocuğun en çok ihtiyaç duyduğu şey güvendir. Ebeveynlerden birinin ruhsal durumundan dolayı çocuğa güven verememesi, onunla ilgilenememesi, onu yönlendirememesi, çocuğu bilinmeze götürür ve çocuğun hem sosyal iletişimdeki yeteneklerini hem de okul başarısını doğrudan etkiler.

ÇOCUKLAR ANNE VE BABAYI ÖRNEK ALIR

Çocuğun kişilik yapısı öncelikle ebeveynlerini taklit etmesiyle gelişiyor. Depresyonda olan anne veya baba nasıl rol modeli olabilir? Depresyonda olan ebeveynler, çocuğai gereken ilgiyi, sıcaklığıı ve sevgiyi gösteremiyor. Dolayısıyla çocuk da ya depresyonda olur ya da bu durum, onun tüm alanlardaki başarısına olumsuz etki eder.

Uzman Psikolojik Danışman Okan Bal, Pedagog, Aile Danışmanı ve Öğrenci Koçu Olarak Gaziantep Pedagog Çocuk Ergen Aile Psikolojisi Kliniğinde Hizmet Vermektedir. Başlıca Hizmet Alanları, Aile Danışmanlığı, Evlilik Terapisi, Anne Baba Danışmanlığı, Öğrenci Koçluğu, Çocuk Terapisi, Çocuk Pedagog, Ergenlik Danışanlığı, Ebeveyn Danışmanlığı, Bireysel Terapi Desteği, Zeka Testleri, Çocuk Gelişim Testleri Konularında Destek Verilmektedir. Başta Gaziantep, Şehitkamil, Şahinbey Olmak Üzere Çevre İller Olan Adıyaman, Kahramanmaraş Şanlıurfa, Kilis, Nizip, Besni gibi yaşam alanlarından destek almak için randevu oluşturabilir destek alabilirsiniz.